Lavabolarda Hijyen Ve Antiseptik Kullanımın Önemi

Lavabolarda Hijyen Ve Antiseptik Kullanımın Önemi

Lavabolar özellikle kişisel temizliğimizi yaparken sıkça kullandığımız alanlardır. El ve yüz temizliği yapılırken, tıraş olmak ve makyaj yapmak içinde kullanılan yerlerdir. Tüm bu etkinlikleri gerçekleştirirken, mikroplar lavaboda birikir ve giderinden göndermek üzere su ile temizleriz.

Mikroplardan arınmak için kullandığımız lavabolarda temizliğe bir o kadar dikkat etmeliyiz ki, özellikle toplu kullanılan bölgelerde, enfeksiyon bulaşma riskini azaltalım. Tıraş olurken lavabonun giderinde kılların birikmesi ihtimali ile bir bez yardımı ile temizlenmelidir. Aksi takdirde gider tıkanabilir ve böylece daha büyük sorunlara yol açabilir. Mikroplar en çok su giderinde, musluk ağzında ve gider borularında birikirler. İlk önce lavaboların temizliği dikkatlice yapıldıktan sonra iyice kurulamak gerekmektedir. Kuruduğundan emin olunca antiseptik losyon sürerek bu bölgede oluşan bakterilerin yok edilmesi ve üremelerinin durdurulması sağlanmış olacaktır.

Toplu Kullanımlarda Lavabo Temizliğinin Önemi

Birçok kişinin günün büyük bir çoğunluğunu dışarıda geçirdiğinden dolayı günlük temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarını ortak alanlarda gerçekleştirmektedir. Bu sebeple, kullanılan ortak alanların temizliği orada sorumlu personele ve yetkili kişilerin temizliğe daha çok önem vermesi gerektiğidir. Ama nitekim çoğu işletmenin temizlik için yapılması gerekenler listesi bile yoktur. Burada görev sizlere düşmektedir. Lavaboları kullanmadan önce işletme sahibine veya sorumlu personelden eksikse sabun ve ellerinizi kurulayacağınız kağıt havluları talep etmelisiniz. Ayrıca çantanızda veya cebinizde en azından bir ıslak mendil bulundurmanızı öneriyoruz. Çünkü işletme sorumlusu her ne kadar temizliğe dikkat etse de, insanlar dışarıdan ayakkabıları ile gelerek dışarıdaki mikropları bu alana taşımaktadırlar. Tuvaletini yapanlar lavabolarda temizliğini gerçekleştirdiklerinde burada temizliğin yapılmasından sonra antiseptik kullanımı detaylı olarak yapılamaz. Siz en azından kendinizin temizliğine dikkat etmelisiniz ki mikroorganizmaların vücudunuza taşınıp, bulaşmasının az da olsa önüne geçmiş olursunuz. Toplu temizlik alanlarında lavabolarda antiseptik kimyasallar kullanılarak hem bu alana girmeden temizliğinizi sağlamış olursunuz hem de buradan çıkarken dışarıya mikrop taşımamak adına ellerinize bu kimyasal losyonu sıkarak temizliği gerçekleştirmiş olursunuz. Anlayacağınız o ki lavabolarda hijyen çok da kolay sağlanabilecek bir durum değildir.