Kozmetik Ve Kuaförlerde Antiseptik Kullanımın Önemi

Kozmetik Ve Kuaförlerde Antiseptik Kullanımın Önemi

Canlılarda var olan mikroorganizmaların üremelerine son vermek veya yaşamlarına son vermesi için kullanılan maddelere antiseptik maddeler denir. Bu işlemi gerçekleştirmek için genellikle kimyasal maddeler kullanıldığından dolayı buna antiseptik solüsyon adı da verilir.

Mikroorganizmalar en kolay el yordamı ile bulaşırlar. Hele ki cilt bakımı veya kuaförlük gibi bir mesleğe sahipseniz, ellerinizin bakımı ve temizliğine aşırı derecede dikkat etmeniz gerekmektedir. Enfeksiyon bulaşmasını önlemek için antiseptik kullanım öncesi mekanik temizlik için elleriniz su ve sabun ile doğru bir şekilde güzelce yıkamanız gerekmektedir. Adında da belirtildiği gibi mikroorganizmalar çok küçük boyutta olduğunda parmak aralarına, tırnaklarınızın deri ile temas ettiği yüzeylere, tırnaklarınızın içine, gibi yerlerde saklanabilirler. İşte bu sebeple, ellerinizi temizlerken, kolunuzdaki bileklikler, bilezikler, parmağınızdaki yüzükler gibi aksesuarları çıkarmanızda fayda vardır. Parmak aralarına ve tırnaklarınıza gibi suyun az değdiği noktaları yıkarken bir o kadar daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Antiseptik sabun ile ortalama eller 30 saniye süre ile ovalanıp, yıkandıktan sonra kurulanmalı ve antiseptik losyon sürülmesi gerekir. Kalıp sabunlar toplu kullanımlarda el hijyeni için önerilmezler. Bu sebeple toplu kullanımlarda antiseptik sabunlar tercih edilmelidir. Kuaförlerin ellerini yıkamaları ne kadar önemli ise kurulamaları da bir o kadar önem arz eder. Çünkü bakteriler ıslak ve nemli yerleri üremek için tercih eder. Pamuklu havlular da ıslak ve nemli olarak kalacağı için kurulama işleminde önerilmezken, tek kullanımlık kağıt havlu peçeteleri kullanmanız enfeksiyon bulaşmaması için alınacak önlemlerin başındadır. Her müşteriden fırçalar üzerinde kalan saçlar temizlenmelidir ki bir önceki müşteride olabilecek herhangi bir enfeksiyon diğer müşteriye bulaşmasın. Her müşteri için havlu, örtü gibi materyaller tek kullanımlık olup her işlemden sonra yıkanmalıdır ve tabi ki dikkatlice kurutulmuş olmalıdır.

Ortak Kullanımda Temizliğe Neden Ekstra Dikkat Etmek Gerekir?

Kozmetik ürünler ve kuaförler topluluk içerisinde birçok kişinin ortak kullanım alanı olan yerlerdir. Bayanlar kozmetik ürünlerini birbirleri ile paylaştıklarında çoğunlukla önce mekanik temizliği yapmadan sürmeye başlarlar işte bunlar tam olarak mikroorganizmalar ve bakterilerin üreyip bulaşması için uygun ortamlardır. Bu sebeple ortak kullanımını yapacağınız ürünlerin temizliğine biraz daha dikkat etmeniz sizin ve diğer kişilerin sağlığı için alınacak bir önlemdir.