İŞ KAZALARINDA İLKYARDIM EĞİTİMİ

Güngören Belediyesi, personelinden halka, velilerden öğrencilere kadar toplumun her alanında bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, Güngören Belediyesi Sivil Savunma Şefliği Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine ‘İş Kazalarına Karşı İlkyardım’ konulu eğitim düzenledi.
Öğrencilerin, yaralanmalarda, kanamalarda, kırık çıkıklarda, bayılmalarda, zehirlenmelerde vb. acil yardım gerektiren durumlarda gerekli ve doğru uygulamaların gecikmeden yapılabilmesi için genel ilk yardım uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçlayan eğitim dört gün boyunca devam etti.
Olası iş kazalarına karşı ilkyardım konusunda önemli bilgilerin anlatıldığı seminerde, aklımıza gelebilecek her türlü ani olaylara karşı kaza ve yaralanmalarda ilk müdahalede kullanılacak bilgiler uygulamalı olarak gösterildi. Dört gün süren eğitim kapsamında, temel yaşam desteği, kanamalarda ve yaralanmalarda ilkyardım, kırık çıkık burkulmalar, kalp masajı, suni teneffüs gibi konular öğrencilere anlatıldı.
Çoğu kez kazanın hemen yanında sağlık öğrenimi görmüş, ikincil yardım ve tıbbi tedavi ile ilgili örgün eğitim bilgilerini kazanmış kişilerin bulunması mümkün olamayacağını, kazaya uğrayan kişilerin hemen yanı basındaki ya da onlara ilk olarak ulasan kişilerin yapacağı, doğru uygulamalar, ya da kaçınacakları bilinçsiz davranışlar birçok kişinin hayatının kurtulmasını sağlayacağını öğrencilere özellikle vurgulayan eğitmenler, Türkiye’de ilk yardım kazalarında vefat eden insan sayısının trafik kazalarında vefat eden insan sayısından fazla olduğunu belirterek, başta kurumlar olmak üzere tüm bireylerin ilk yardım eğitimi konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini belirttiler.

Eğitim sonunda öğrencilere, Merkez İlaç tarafından üretilen ‘HIZIR İLKYARDIM ÇANTASI’ hediye edildi.

#İlkyardımhayatkurtarır

gungoren-lkyardimset-500