HASTANE MİKROBU ÖLÜMCÜLDÜR – HÜRRİYET – YALÇIN BAYER

BEN 82 yıllık Merkez İlaç’ın 46 yıllık sanayici-eczacı yönetim kurulu başkanıyım.

Bugün hastanelerimizin çok büyük bir kısmında formüllerine uygun olmayan, üretim yerleri Sağlık Bakanlığı uzman GMP (İyi İmalat Uygulamaları) müfettişleri tarafından denetlenmeyen ama Sağlık Bakanlığı’nın ilgili bürokratları tarafından antiseptik-dezenfektan ürünler ruhsatlandırılıp bir bakıma yasallaştırılmasına neden olunan bu merdiven altı firmaların ‘sahte dezenfektanlar’ı kullanılmaktadır.

Ölümcül hastane mikrobunun en önemli sebeplerinden birisi olan bu sahte dezenfektanların hastanelerde kullanılmasının önlenmesi konusunda yıllardır her türlü zeminde haykırıyorum, söylüyorum, yazıyorum, yazdıklarımızı da internet sitemizde yayımlıyoruz. Yıllardır bu firmalar üretimlerine devam ediyor çünkü korunuyor. Firmamız ise nerede ise her ay denetlenmekte, şahsımla ilgili cana kast eden tehditlerin de muhatabıyım.

Bu konuları Sayın Cumhurbaşkanımıza da değişik zamanlarda arz ettim. Ama bu çok önemli yazılarımız ve ekli belgelerinin kendisine ulaştırılmadığına inanıyorum.

Dolmabahçe’deki 45 insanımızın şehit olduğu, 166 insanımızın da yaralandığı hain bombalı saldırıda yaralananların birçoğu Şişli Etfal ve Okmeydanı Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştır.

Dünyada tek formül olarak kullanılan ve hastanın mikrop kapmaması için bu cilt antiseptikleri % 10 Povidon İyot ihtiva etmesi gerekirken her iki hastanede de %5-%7’lik ürünler kullanılmaktadır.

Halbuki “İçerdiği etken maddenin yüzde 10’unu bile kaybeden ilaç artık ölüdür, yarardan çok zarar verir” demektedir Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu…

Aşağıdaki linkte “Hastane mikrobu ölümcüldür” başlığı ile bahsettiğim konuya ilişkin detaylı bilgiler bulunmaktadır. http://merkezilac.com/hastane-mikrobu-olumculdur/

Hepimizi ilgilendiren bu çok önemli halk sağlığı sorunu konusunda, değerli sanatçımız Sayın Harun Kolçak’ın hastane mikrobundan henüz kurtulduğunu biliyoruz.

Bunun gibi sizlere pek çok örnek verebilirim. Bu ölümcül tehlikenin hastanelerimizden temizlenmesi için merdiven altı üretimlerin kullanılmaması çok önemlidir. / Ecz. Mehmet ŞAPÇI

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/yalcin-bayer/hastane-mikrobu-olumculdur-40320513

#Sağlıkiçinhijyenşart