HASTANE MİKROBU; KADER DEĞİL, TIBBİ HATADIR!

Ameliyatlarda, Yaralanmalarda ve Yara Pansumanında dünyada tek ürün olarak kullanılan %10 Povidon-İyot etken maddeli Cilt Antiseptikleri( İsosol, Betadin, Batticon vb.) Sağlıkçılar dahil, insanlarımızın çoğu tarafından YANLIŞ KULLANILMAKTADIR.

Sürüldükten sonra kuruyup FİLM TABAKASI yapması beklenilmeden, ya hemen silinmekte veya üstü gazlı bez ile örtülerek antiseptik özelliği yok edilmekte ve yaranın mikrop kapmasına neden olunmaktadır.

Diğer taraftan ürün, sanki Tentürdiyotmuş gibi yara üstüne değil, yara etrafına sürülmekte ve yaranın resmen mikrop kapması sağlanmaktadır.

DOĞRUSU;

Açık yara dahil, yara üzerine sürüldükten sonra, MUTLAKA KURUMASINI VE FİLM TABAKASI YAPMASINI BEKLEMEKTİR.

Yara üstünün örtülmesine bile gerek yoktur.

Film tabakası, cildin hava almasını engellemez, ama mikrop girişini önler.

%10 Povidon İyotlu film tabakasında bulunan %1 lik Serbest İYOT 4-6 saat içinde yavaş salınarak mikropları yok eder ve üremelerini engeller.

Böylece serbest İyodun deride meydana getirebildiği olumsuz etki olmaz.

Pansuman 4-6 saatte bir tekrarlanırsa yaranın steril kalması ve enfekte olmaması kesin sonuçtur.

%10 Povidon-İyot etken maddeli Cilt Antiseptikleri ameliyathanede en son işlem olarak yapıldığı için kuruyup film tabakası yapmasına zaman yok denerek fırsat verilmemekte, ameliyat örtüsü örtüldüğü için de solüsyon örtü tarafından emilmekte, ameliyat ekibi daha güvenilir olduğunu düşünerek 3 kat sürmekte, fazlası aşağıda birikerek ciltte Iyot yanıklarına neden olabilmektedir..

Ya ne olursa olsun ameliyat ekibi kuruyup film tabakası yapmasını bekledikten sonra işleme başlamalı, ya da bu ürünün steril ortamda sürülmesine gerek olmadığı için,ameliyathane öncesi kontrollü alanda 1 kat sürülmelidir(2-3 kat kesinlikle sürülmemelidir.)

4 saati aşan operasyonlarda, %10 Povidon-İyot etken maddeli Cilt Antiseptiği ile cerrahi cilt antisepsisi işlemi tekrarlanmalıdır. ( uzun süreli operasyonlarda cerrahi ekipte, Antiseptik sıvı sabun ile  cerrahi el yıkama işlemini tekrarlanmalıdır)

Operasyon bitiminden önce CERRAH; gerekirse steril Serum Fizyolojik veya RingerLaktat ile %10 Povidon-Iyot çözeltisini 1/5 – 1/50 oranında sulandırarak irrigasyon (yıkama) çözeltisi olarak kullanabilir.

Tüm işlemler bittikten sonra %10 Povidon-Iyot çözeltisi  homojen bir şekilde 1 kat sürülüp

(2-3 kat sürülmez), kuruması beklenilerek operasyon güvenli bir şekilde tamamlanmış olur.

Operasyon sonrasında daha önce sürülmüş olan %10 Povidon-Iyot Antiseptik çözeltisinin su ile silinmesine gerek yoktur.

Pansumanın 4-6 saatte bir yenilenmesi ve hatta yaranın sarılmaması enfekte olmadan çabuk iyileşmesi anlamına gelir.

Ameliyat sonrası yapılan en büyük yanlışlık ise yara üstüne IobanlıDrape denilen, Povidon iyotlu flaster yapıştırılıp, pansumanın günler sonra yenilenmesidir.

Pansumanın yenilenme süresi yara iyileşinceye kadar asla 4-6 saati geçemez

Acillerde ve Ameliyathanelerde, Hızlı ve Uzun etkili (çift etki) %10 Povidon İyot + %30 Etanol çözeltisi kullanılmalıdır.

Daha çabuk film tabakası oluşur.

Büyük ve geniş yaralar, yanık yaralarında  beklemeye gerek olmaksızın %10 Povidon İyot MERHEM formu kullanılmalıdır.

%10 Povidon-Iyot Antiseptik Cilt Çözeltileri Ameliyathanelerde ve Kliniklerde açıldıktan sonra 7-15 gün sonra atılmaktadır.

Ürün GMP sertifikalı İlaç fabrikalarında üretiliyor, kapağı açıldıktan sonra kapatılıyor ve oda sıcaklığında muhafaza ediliyorsa atılmasına gerek yoktur. Etiketinde yazan son kullanma tarihine kadar (2 sene) güvenle kullanılır.

Atılması milli servetin ziyanı anlamına gelir.

Açıldıktan sonra 7-15 günde atılma talimatının bu ürünlerin çok büyük bir kısmının Sağlık Bakanlığı denetimi olmayan uygunsuz koşullu yerlerde üretildiği için tedbir olarak verildiği düşünülmektedir.

AMELİYATLARDA GÜVENİLİR CERRAHİ ANTİSEPSİ SAĞLAMANIN, HASTANIN ANTİBİYOTİKLERE DİRENÇLİ NOZOKOMİYAL ENFEKSİYONLARDAN (HASTANE MİKROBU) KORUNMASININ BİRİNCİ ŞARTI;

HASTANIN AMELİYAT ÖNCESİ ŞAMPUAN İLE DEĞİL, CERRAHİ VÜCUT ANTİSEPSİSİ AMACI İLE  %4 KLORHEKSİDİNLİ ANTİSEPTİK KÖPÜK VEYA %7.5 POVİDON-IYOTLU ANTİSEPTİK KÖPÜK  İLE TÜM VÜCUDUNU 2 DEFA 3’ER DAKİKA OVALAYARAK YIKAMASI, BOL SU İLE DURULANMASI, MUTLAKA KURULANARAK AMELİYATA HAZIR HALE GELMESİDİR.