HASTALANMADAN ÖNCE ANTİSEPTİK KULLANILMALI

ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ VE ECZACI OLMAYI DÜŞÜNEN GENÇLER İÇİN; ECZACILIK YOL HARİTASI ve ECZACILIĞIN PARLAK GELECEĞİ

 

 

ECZACILIK; “Zehir” i Kullanma Sanatı,

 

ECZACI; “Zehir” i Kullanma Sanatı Uzmanıdır.

 

“Zehir” i Şifadan ayıran “Doz”dur.

 

Su bir “Zehir” dir.

 

İLAÇ ÖNCE ZARAR VERMEMELİDİR!

(Primum non nocere)

 

ECZACI; “Tedavi Edici Tıp” Figüranı değil, Hastalıkları önleyen “Koruyucu Tıp” Baş Aktörü olmalıdır.

 

Eczacılık eğitimi, Eczacı paradigması, Eczaneler Değişim ve Dönüşüme uğramak zorundadır.

 

Türkiye; Dünyanın İlaç Üretim Merkezi ve en iyi Eczacılık Fakültelerinin bulunduğu bir ülke olabilir.

 

MERKEZ İLAÇ;

 

  1. Altın Havan ödülü almış Eczacı Fakülte Fonu (EFF) projesi,

 

Eczacılık Fakültesi Öğrencilerine “Balık değil, Olta Veriyoruz” projesi ile Burs bedelinden çok daha büyük olacağına inandığı Ek gelir imkanının yanında,

Hastalanmadan Önce Antiseptik Kullanılmalı

Mikroplar özellikle insanlar üzerinde sağlamış olduğu etkiler nedeniyle hastalıklara yol açacağı için antiseptik kullanımı hastalıklara karşı önlem alınmasını sağlayabilir.

Korunmak isteyenler için hastalanmadan önce antiseptik kullanılmalı önerisi özellikle dikkate alınabilecek bilgiler arasında yer almaktadır. Hayvan, bitki ve insanlarda dokular arasına yerleşerek hastalıklara neden olan virüsü, bakteri ve mantar gibi tek hücreli asalaklar istenmeyen durumlarda hastalarımıza neden olabilir.

Hastalanmamak için önlem almak isteyenler özellikle antiseptik kullanılarak mikroplara karşı önlem alabilirler. Antibiyotik ya da dezenfektan gibi pek çok farklı adıyla anılan antiseptikler mikroplara karşı korumak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Farklı özelliklere ve kullanım şekline sahip olan antiseptiklerin kullanımı konusunda özellikle dikkatli olunması gerekir. Yeterli düzeyde kullanıma mikroplara karşı etkili olabileceği gibi aşırı kullanımı istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir.

Antiseptik Kullanım Faydaları 

Günümüzde hemen hemen her alanda mikroplar insanların vücutlarına yerleşerek hastalıklara neden olabilir. Farklı şekillerde bulaşabilecek olan mikroplar nedeniyle özellikle önem almak isteyenler için antiseptik kullanımı hastalıklara karşı etkili olabilecek önlemlerden biridir. Genel adıyla antiseptik olarak kullanılan antibiyotik ya da dezenfektanların kullanımı konusunda özellikle dikkatli olunması gerekir.

Antibiyotik kullanımı önerilmediği sürece teklif edilmemelidir. Doktorlar özellikle gerekli olması durumunda kişilere antibiyotik kullanımını önermektedir. Aşırı şekilde kullanımı bağışıklık sistemini olumsuz şekilde etkileyeceği için vücudun hastalıklara karşı daha açık hale gelmesine neden olabilir. Uzman doktorlar gerekli olması durumunda hastalara antibiyotik kullanımını önermektedir. Yeterli düzeyde kullanılması vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlayabilir.

Dezenfektan Kullanımı Nasıl Olur?

Farklı maddeler hazırlanmış olan antiseptik çeşitleri bulunmaktadır. Kullanıcılar özellikle ortama uygun şekilde tercih edecekleri ürünler sayesinde vücudu mikroplara karşı koruyabilirler. Hastane gibi özellikle hastalıkların kolayca ulaşabileceği ortamlarda kullanılan dezenfektanlar ellerden bulaşacak olan mikropları yok edilmesini sağlamaktadır.

Dezenfektan kullanımının pek çok farklı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle hastalıklara karşı antiseptik kullanımı üzerinden etkilidir. Mikroplar pek çok farklı şekilde vücuda bulaşabilir. Bu nedenle özellikle mikroplara karşı önlem almak isteyenler bulundukları ortamda ellerine dezenfekte ederek var olan mikropların yok edilmesini sağlayabilirler. Dezenfekte aynı zamanda ortamdaki mikropların yok edilmesi amacıyla da kullanılabilir.