Hacamat Yapılırken Hijyenin Önemi

Hacamat Yapılırken Hijyenin Önemi

Hacamat yapılırken hijyen son derece önemlidir. Özellikle kan akıtılan bölgenin temiz tutulması mikropları önler.

Ortaçağdan beri tedavi edici özelliği bulunan hacamat yapılırken hijyen son derece önemli. Alternatif tıp olarak uygulanan birçok tedavi gibi hacamat tedavisinin de hastanelere ulaşması gündeme geldi. Bu tür bir tedavi için ihtiyaç duyulan uygulama, vücuttan kan çekilmesi yardımıyla gerçekleşir. Hijyen bu sebeple çok önemlidir. Hacamat yaptıracak olan kişi için kan sulandırıcı ilaçların alınmaması son derece önemlidir. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme düzeninin sağlanması, kan sulandırıcıların kullanılmaması gerekir.

Hacamat Yaptıracak Olanlara Öneriler

Öncelikle hacamatın tıbbi bir tedavi olmadığı bilinmelidir. Doktorlar hasta için en uygun tedavi yöntemlerini kullanır. Bu yüzden hacamat yaptıracak olanlar için tıbbi tedavi tercih edilmesi son derece önemlidir. Hacamat yaptırırken en önemli detaylar şunlar:

  • Tedaviden 1 gün önce hayvansal gıdalar alınmamalıdır
  • Cinsel ilişki yapılmamalıdır
  • Hacamat sonrası 6 saat boyunca uyunmaması gerekir. Yarım saat yürümek gerekir.
  • Hacamattan sonra 2 saat boyunca sirkeli limonlu ballı su dışında birşey yiyip içmemek gerekir.
  • Sağlıklı bir yaşam sürdüren insanlar kronik ağrılar nedeniyle hacamatla tedavi edilebilir.
  • Çok aç ya da çok tok olunmamalıdır.

Hacamat Zararlı Mı?

Hacamat tedavisi asırlardır alternatif tıp dünyasında çok sık tercih edilen bir tedavi haline gelmiştir. 15 ila 30 dakika süren bu tedavi şekli, İbni Sina’nın da çok sık tercih ettiği bir tedavi yöntemi olmuştur. Aslında doğal bir detoks yöntemi olan hacamatın depresyon ve anksiyete üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Reflü ve hazımsızlık, akne, egzama, büyüme geriliği gibi birçok sorun için de hacamat kullanılıyor.

Kan dolaşımını hızlandırıcı ilaçlar kullanılmaması gereken bu tedavi doktora danışılmadan yapılmamalıdır. Sağlıksız koşullarda yapılan ve hijyene dikkat edilmeyen durumlarda cidid sorunlar yaşanabilir.

Destekleyici Olarak Kullanılır

Hacamat tedavi destekleyici olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden depresyon, anksiyete, adet düzensizliği, yüksek tansiyon, migren gibi rahatsızlıklarda hacamat uygulamaları tedaviye destek olabilir. Hiperaktivite sorunu olan çocuklarda da birçok etkisi bulunan hacamat, hijyenik ortamlarda, tek kullanımlık malzemelerle yapılmalıdır.