Estetik ve Cilt Bakımı Yapılırken Hijyenin Önemi

Estetik ve Cilt Bakımı Yapılırken Hijyenin Önemi

Estetik ve cilt bakımında hijyenin önemine dikkat edilmezse birçok cilt sorunu ve bulaşıcı hastalık kaçınılmaz olur.

Estetik ve cilt bakımı yapılırken hijyen kişinin cilt sağlığını başta olmak üzere birçok sorununu etkiler. İyi bir etkinin alınmasını sağlamak istediğinizde doğru çözümler bulacağınız alternatifler, uzman kliniklerde yapılmalıdır.

Makyaj ve cilt bakımı gibi uygulamalar söz konusu olduğunda kişiye özel malzeme kullanılmalıdır. Fırça ve havluların sterilize edilmeden kullanılması, makyaj malzemelerinin ortak kullanılması son derece risklidir. Bulaşıcı hastalık riski çok yüksek hale gelebilir.

Özellikle kozmetik marketlerdeki tester ürünlerin ağızdan ağıza, yüzden göze sürülmesi çok yanlıştır. Tüm kozmetik firmalarının cilt bakım ürünleri için kullanıcılarına tester vermesi gerekir. Ülkemizde bu durum yaygın olmadığı için ortak kullanılan ürünler birçok mikrobun bulaşmasına neden olur.

Alerjik Reaksiyon Riskleri

Kozmetik ürünlerin sürüldüğü malzemelerin ortak kullanılması birçok mikrobik soruna yol açabilir. Özellikle yüz için kullanılan ürünlerin aynı sünger ve fırçayla sürülmesi birçok soruna neden olabilir. Cilt bakımında hijyen tek kullanımlık malzemelerle sağlanır. Eldivensiz işlem yapılmaması gerektiğinden bu tür bakımların hijyen standartlarına uygun mekanlarda yapıldığına emin olmalısınız. Pek çok insanın cildi bu tür alerjik ürünler karşısında olumsuz etkilenecek hassasiyete sahiptir. Kaşıntı, sivilce ve kapanan gözenekler birçok hastalığının temel nedenleri arasında yer almaktadır.

Kontrol Edilen Merkezlere Gidin

Kozmetik ve estetik ihtiyaçlarınız söz konusu olduğunda kontrol edilen merkezlere gitmeniz gerekir. Bu tür merkezlerde düzenli olarak hijyen ve sanitasyon konusunda önlem alınır. İçeri girdiğinizde dahi tek kullanımlık ayak boneleri kullanmanız gerekir. Kullanılan cilt bakım ürünleri ise tek kullanımlık özelliğe sahip olan malzemeler seçilerek kullanılır.

Estetik Uygulamalara Dikkat

Estetik merkezlerinde hijyen konusu ise çok daha özeldir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlar kesinlikle hastanelerde ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Botoks, dolgu gibi uygulamalar söz konusu olduğunda ise ameliyathane şartlarındaki klinikler tercih edilebilir. Tüm malzemeler kullanılarak yapılan sterilizasyon, dezenfeksiyon ve antiseptisyon kontrol edilerek gerçekleştirilir. Doğru bir kliniğin tercih edilmesi gerektiğinde tüm bu şartlara özel gösteren kişilerin tercih edilmesi gerekir.