Hastanelerde El Dezenfektanları

Hastanelerde El Dezenfektanları

El dezenfektanlarının en yoğun, en önemli ve en profesyonelce kullanıldığı yerlerin başında hastane ve diğer sağlık kuruluşları geliyor.

Ülkemizdeki sağlık sisteminin gelişmesi ve insanların daha bilinçli hale gelmesi ile birlikte el dezenfektanlarına olan ilgini oldukça arttığı görülüyor. Bu el dezenfektanlarını en yoğun ve profesyonel kullanım alanını ise hastaneler oluşturuyor. Hastaneler genel itibari ile hijyen koşullarının en üst seviyede olması gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca hastanelerde gerekli tedbir ve önlemler alınmaması durumunda her zaman risk unsuru olabiliyor. Bu tedbirlerin en önemlilerinin başında ise hastanelerdeki her türlü iş ve işlemde, temaslarda, hastalarla aynı ortamda bulunulan durumlardan hemen önce ve sonrasında el dezenfektanlarının kullanılması geliyor.

Hastanelerde kullanılan el dezenfektanlarının etkisi ve içeriği diğer kullanım alanlarına göre daha etkili olması gerekiyor. Ayrıca hastanelerde el dezenfektasyonu kullanımının belirli prosedürleri bulunuyor. Yani herkes her istediği zaman ve kafasına göre bu dezenfektanları kullanamıyor. Dezenfektanlar hastanelerdeki servislere ve risk durumuna göre kullanım oranı ve kullanılan dezenfektan ürün çeşitliliği değişebiliyor.

Hastane El Dezenfektanlarının Çeşitleri

Hastanelerde kullanılan el dezenfektanları genel itibari ile hastanede bulunan tüm çalışanlar ve hastaların kullanımı için olan çeşitlerinin yanı sıra cerrahi müdahalelerden önce kullanılan çeşitler bulunuyor. Tüm hastane personellerini kullandığı el dezenfektan ürünleri genel itibari ile süreli kullanıma uygun bir içeriğe sahiptir. Bu dezenfektanlar anti alerjik özelliğe sahip olduğu görülüyor. El hijyenini sağlanması için ilk önce el temizliğinin yapılması ve daha sonra bu ürünün kullanılması gerekiyor. Dermatolojik yönden her türlü testin yapıldığı bu ürünler insan cildi ile dost içeriğe sahiptir. Bakteri ve virüslerle yüksek oranda savaşma özelliği gösteriyor.

Cerrahi müdahalelerden önce kullanılan el dezenfektanları ise çok daha yoğun bir etkiye sahiptir. Bu ürünün kullanımında tam hijyen sağlanması için eller dirseklere kadar yıkanmalı ve daha sonra su ile yıkanarak tam anlamıyla kurulanmasını sağlanması gerekiyor. Hastanelerde kullanılan tüm el dezenfektan ürünleri ülkemizdeki sağlık bakanlığının belirlediği oranlar ve formül aralığında olması ve gerekli onayların alınması gerekiyor.