ANTİSEPTİK ÜRÜNLER NELERDİR

Antiseptik Ürünler Nelerdir

Antiseptik ürünlerin neler olduğunu bilinmesi bu ürünlerin kullanımı ve tercihi noktasında daha sağlıklı ve bilinçli bir karar verilmesini sağlıyor.

Her antiseptik ürünün kullanım alanları farklıdır. Bu sebeple antiseptik ürünlerin neler olduğunu ve özelliklerini bilmek gerekiyor. Aksi takdirde bu ürünlerin kullanımından beklenen fayda sağlanamayacağı gibi insan sağlığı açısından da büyük bir risk ortaya çıkabiliyor. Antiseptik ürünlerin dezenfekten ürünlerden en temel farkı ise canlı yüzeye uygulanabilmesidir. Dezenfekten ürünler ise canlı yüzeye kesinlikle uygulanmaması gerekiyor.

Antiseptik Ürün Çeşitleri

Antiseptik ürünlerin çeşitleri ve kullanım alanları farklıdır. Bu sebeple antiseptik ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gerekiyor. Antiseptik ürün seçimi ve kullanımı noktasında uzman kişilerin önerilerine göre hareket edilmesi çok daha sağlıklı ve güvenlik sonuçlar veriyor. Antiseptik ürün çeşitleri ise şu şekildedir;

Gümüş Nitrat

Gümüşün amonyaklı bileşimine verilen addır. Bu antiseptik genel olarak geni doğan çocukların gözlerine damlatılıyor ve yaraları yıkamak amacıyla tercih ediliyor. Bu antiseptiğin kalem şekline getirilmiş çeşitleri bulunuyor. Bu çeşit kapanmayan ve sürekli kanama yapan kabarık haline gelmiş yaralara sürülüyor. Bu yaraların kapanmasında oldukça etkili bir antiseptik ürünüdür.

Potasyum Klorat

Bu antiseptik genel itibari ile gargara olarak kullanım alanı bulunuyor. Ağız ve boğaz hastalıklarında emilerek kullanımı sağlanıyor.

İyot

Bu antiseptik ürününü en çok tentürdiyot olarak kullanılıyor. Tentürdiyot iyot antiseptiğinin alkolde eritilmesi ile elde ediliyor. İçeriğinde yüzde 7 iyot, yüzde 3 potasyum iyot ve yüzde 90 oranında alkol bulunuyor. Günümüzde tentürdiyot yakıcı etkisi sebebi ile mukoza üzerinde kesinlikle uygulanmıyor. Bu ürün 1 litre suya 4 damla damlatılarak yüzeylerde yer alan mantar gibi enfeksiyonalrın temizlenmesin kullanılıyor.

Etil Alkol

Alkollerden etil alkol antiseptik ürün olarak kullanılıyor. Bu antiseptik sporlar üzerinde etkili değildir. Yüzde 70’lik solüsyonlar şeklinde kullanılıyor.

Detol

Zehirsiz bir antiseptik çeşididir. Vücut temizliği, yaraların pansuman edilmesi ve böcek sokma durumlarında güvenli bir şekilde kullanılabiliyor.

Oksijenli Su

Antiseptik etkisi çok fazla olmasa da genel itibari ile yara pansumanları ve kanamaları durdurmak amacıyla tercih ediliyor. Kanı pıhtılaştırıcı etkisinden dolayı kanamaların durdurulmasında oldukça etkili bir antiseptik görevi görüyor.

Rıvanol

Sarı renkte bir toz olarak kullanılan bir antiseptik ürünüdür. Yara ve yanık pansumanında oldukça etkilidir. Ayrıca gargara olarak kullanılabilen etkili bir antiseptik ürünüdür.

Bunların dışında antiseptik olarak dermatol, İyodoform, Mersol, Zefiran, Çamaşır suyu, İzopropil alkol, Salvon, Formaldehit ve batikon ürünlerinin ön plana çıktığı görülüyor.