ANTİSEPTİK KULLANIM ALANLARI

Antiseptik Kullanım Alanları

Canlıların dokularında yer alan hastalık ve enfeksiyon oluşumuna neden bakterilerin tamamıyla yol edilmesi için kullanılan mikrop önleyici maddelere antiseptik deniliyor.

Antiseptik ürünler insan sağlığı ve hijyeni açısından odlukça önemlidir. Doğru antiseptik ürünün doğru amaçla kullanılması yüksel oranda başarı sağlıyor. Antiseptik ürünlerin, sadece bakterilerin yok edilmesinde faydalı olan antibiyotiklerden en temel farkı, aynı zamanda vücut yüzeyin bulunan tüm bakteri, mantar ve virüslerin çoğalmasına karşıda oldukça etkili olması gösteriliyor. Burada antiseptik ürünlerin kullanım alanları ve kullanım şeklinde en doğru ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor.

Antiseptiklerin Kullanıldığı Yerler

Antiseptiklerin çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Bu kullanım alanları direkt canlı dokuları olduğunda oldukça dikkatli ve belirlenen ölçülerde kullanılması gerekiyor. Aksi taktirde olumsuz sağlık durumları ile karşılaşma riski doğuyor. Antiseptiklerin kullanım alanları ise;

  • Canlılarda cerrahi girişim yapılan bölgelerdeki cilt ve mukozanın temizlenmesi aşamasında,
  • Cerrahi müdahalelerden önce bu müdahalelerde görev alacak kişilerin el hijyeninin sağlanmasında,
  • Oluşan cilt enfeksiyonlarının temizlenmesi aşamasında,
  • Çeşitli kaza ve travmalar sonucunda oluşan yaralanmalar sonucundaki sıyrık, çizik, yara ve kesiklerin temizlenerek enfeksiyon kapmasının önlenmesinde,
  • Ağız, burun ve vajina boşluklarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi ve tedavisi şeklindedir.

Antiseptiklerin En Doğru Kullanım Yöntemleri

Antiseptiklerin doğru ve sorunsuz kullanımı verim ve sağlık açısından son derece önemli görülüyor. Antiseptiklerin sorunsuz bir şekilde kullanılması ise bazı kurallar dahilinde gerçekleşiyor. Antiseptiklerin en doğru kullanım yöntemleri ise;

  • Antiseptiklerin kimyasal yapılarının birbiri ile uyumsuz olma riskinden dolayı antiseptikler birbiri ile karıştırılarak kullanılmaması gerekiyor.
  • Farklı yara türü için farklı antiseptiklerin gerektiğinden dolayı yara için en uygun antiseptiğin kullanılması gerekiyor. Bunun içinde uzman yardımı alınması gerekiyor.
  • Alkol’ün kullanılması noktasında oldukça dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle tahriş edici etkisi nedeniyle alkol açık yara ve yanıklarda kullanılmaması gerekiyor.
  • Yara temizlenmesi aşamasında kişinin ilk önce kendi el hijyeninin sağlaması ve yaraya müdahale ederken oldukça özenli davranması gerekiyor.
  • Antiseptiklerin son kullanım tarihi oldukça önemlidir. Kullanım ömrü geçmiş antiseptikler insan sağlığı için zararlı olabiliyor.