ANTİSEPTİK KÖPÜK

Antiseptik Köpük

Organizmalar zarar verebilir ve hastalıklara neden olabilir. Antiseptik köpük de bu zararı azaltan bir etki sağlar. Yoğun hassasiyet olan dönemlerde daha da önem kazanır.

Antiseptik Köpükler Nerede Kullanılır?

Yoğun şekilde hijyen gerektiren alanlar genel olarak antiseptik kullanım alanları gibi düşünülebilir. Örneğin operasyona girecek olan kişilerin mikroplardan arındırılmasında faydalıdır. Hastalarla sürekli temas halindeki hastabakıcı ve hemşireler de bu kapsamda değerlendirilebilir. Ayrıca dermatolojik testler, üroloji muayeneleri gibi durumlarda da yoğun şekilde kullanılmaktadır. Hem önce hem de sonra elleri tam anlamıyla hijyenik hale getirmek için antiseptik köpük kullanımı gerekir.

Antiseptik Kullanma Şekli

Eğer ameliyat öncesinde köpük kullanımı olacaksa el için geliştirilen ürün, suyla karıştırılmadan kullanılmalıdır. Öncesinde ıslatılan el ve kollara yönelik uygulanarak 3 dakika boyunca yedirilmesi gerekir.Bu işlem yapılırken tırnak içleri de düşünülmelidir. Eğer mümkünse tırnak içleri iyice fırçalanmalıdır. Uzun tırnakların içinde daha fazla bakteri olacağı unutulmamalıdır. Köpük sürüldükten sonra bol su ile durulanmalı, temiz bir havluyla da ıslaklık giderilmelidir.

  • Köpüğü kullanacak kişi hemşire, hastabakıcı vs. ise, temas öncesi ve sonrası ürün sürülmeli, yine 3 dakika civarında temizlik yapılmalıdır.
  • Enfeksiyonların önlenmesi için hasta hijyeni sağlamak için bakım esnasında antiseptik köpük kullanılmalıdır.
  • Haricen kullanılan antiseptik köpükler, kullanım talimatları doğrultusunda barındırılmalıdır.Eğer ürün uzun bir süre bekletilecekse saklama koşulları öğrenilmelidir. Ayrıca bazı sabun gibi maddelerle uyumsuz bir ürün olduğunu da hatırlatmak gerekir. Diğer temizleyici olarak düşünülen tüm maddelerle karıştırılmaması son derece önemlidir. Bu gibi hallerde yan etkiler gözlenebilir. Yan etkilerde, kızarıklık, yanma, kaşıntı sıkça rastlanan durumlardır.

Hangi Durumlarda Dikkat Etmeli?

Antiseptik kullanımı esnasında, bu ürüne eskiden aşırı hassasiyet gösterilmişse dikkat etmek gerekir. Ayrıca emziren kadınlarda kullanımı, etkileri tam olarak bilinmediği için önerilmemektedir. Ürün doğru koşullarda uzun süre boyunca sterilizasyon sağlamaktadır.

Huzurevlerinde Antiseptik Köpük Kullanımı

Devamlı yatakta durması gereken hastalarda antiseptik köpükler önemli bir dezenfektan olacaktır. Yaşlıların enfeksiyon gibi durumlara karşı direnci daha düşük olacağı için kalabalık ve hasta sayısının çok olduğu alanlarda önlem alınması gerekir.