En İyi İlaç Fabrikası

En İyi İlaç Fabrikası

Ülkemizde ilaç sektörü yaşanan gelişmelerden e artan AR-GE çalışmalarından sonra oldukça sıkı bir rekabetin yaşandığı bir sektör haline geldiği görülüyor.

Türkiye’de ilaç sektörünün giderek büyüdüğü görülüyor. 2017 yılında piyasa 24,4 milyar TL iken bu rakam 2018 yılında 28,5 milyar TL olduğu görülüyor. 2019 yılı için ise tahminlerin 33 milyar TL olacağı ön görülüyor. Yeni nesil ilaçların üretilmesi ve AR-GE çalışmalarının çok daha iyi seviyelere gelmesi ile birlikte ülkemizdeki ilaç sektörünün kısa sürede yüksek rekabet seviyesine geleceği ifade ediliyor. Ülkemizde ki en iyi ilaç fabrikası hangisi olduğu konusu farklı açılardan değerlendiriliyor. Ülkemizde ilaç sektöründe faaliyet gösteren köklü şirketlerin olduğu gibi piyasaya yeni giren fakat teknoloji ve ürün geliştirmeyi oldukça etkin bir şekilde kullanan birçok ilaç fabrikası bulunuyor.

Ülkemizde son dönemde farklı ilaç türlerine hitap eden fabrikaların kurulduğu görülüyor. Bu durumun ana nedeni ise oluşan rekabet ortamı dışına çıkmak olduğu ifade ediliyor. Fraklı türde ilaçlar sayesinde daha karlı ve daha az rekabetin yaşandığı faaliyetler gerçekleşiyor.

Türkiye’nin En Etkili İlaç Fabrikaları

İlaç sektörü Türkiye’nin en elit ve en profesyonel hizmet sunan sektörleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ülkemizin birçok noktasına yeni ilaç fabrikalarını açıldığı görülüyor. Bu ilaç fabrikaları yurt dışına ithalat yaparak rekabet seviyesini oldukça yukarı taşıyor. Ülkemizde ciro ve ürün çeşitliliği anlamında çok sayıda firma büyük bir rekabet içerisinde yer alıyor. Ülkemizdeki ilaç fabrikalarının bir kısmı global ölçekte hizmet sunan firmalara aitken bir kısmı da yerel firmalara ait olduğu görülüyor.

Ülkemizdeki en iyi ilaç firması değerlendirmesinde ilk sırayı uzun süredir Abdi İbrahim firması alıyor. Bu firmayı sırası ile Novartis, Prizer, Sanafi, Bayer, Bilim, Astraeczane, Glaxosmitkline, Eastpharma, Neutec Grup firmaları takip ediyor. Ülkemizdeki Pazar payı ve AR-GE faaliyetleri düşünüldüğünde önümüzdeki yıllarda bu sıralamalarda değişiklikler olması ön görülüyor.  Özellikle araştırma ve geliştirme faaliyetlerine önem veren fabrikaların hem ülke içerisinde hem de dünya genelinde daha başarılı olması ve ön sıralara tırmanması bekleniyor.